Bizimle iletişime geçin

Bisikletler

TOUR DE FRANCE KAZANDIRAN BİSİKLETLER

Tour de France’da, Tur’u kazanan bisikletçiler kadar kullandıkları bisikletler de ilgiyle takip edilir ve teknik özelliklerinin ne olduğu çoğu bisikletsever tarafından merak edilir. 2011 yılından 2018 yılına dek son 8 yılın Tur galibi tarafından yarış boyunca kullanılan bisikletleri inceliyoruz:

2018: Geraint Thomas (Team Sky) Pinarello Dogma F10 X-Light

33 yaşındaki Britanyalı bisikletçi, geçtiğimiz yıl aldığı ilk Tur galibiyetini Pinarello Dogma F10 X-Light ile kazanmıştı. Önceki modellerin üretiminde kullanılandan farklı bir karbon fiber malzeme kullanılarak üretilen X-light modelinde, 1 kilograma yakın bir ağırlık kaybı sağlandı.

Kadro geometrisi, markanın önceki modellerinde olduğu gibi rüzgar direncine karşı en verimli duruşu sunacak şekilde tasarlandı.

Thomas, bisikletini 40mm genişliğindeki Most Talon gidon ve 130 mm uzunluğundaki gidon boğazı ile tamamladı. Fizik Arione sele kullanan Britanyalı bisikletçinin sele boyu 78,5 cm olarak ayarlanmıştı.

53/39 aynakol ve 11-30 dişli kombinasyonunu kullanan Thomas’ın krank boyu ise 175 mm olarak ölçüldü ki bu çoğu bisikletçinin kullandığından uzun bir değerdi.

Güç verilerini Stages marka güç ölçer ile ölçümleyen Geraint Thomas, Continental Competition lastiklerle giydirdiği Dura-Ace karbon tubular jantlarıyla geçtiğimiz yılın Tur şampiyonu oldu.

2017: Chris Froome (Team Sky), Pinarello Dogma F10

Chris Froome, geçtiğimiz ay Criterium de Dauphine’nin dördüncü etabı öncesinde geçirdiği kaza sonucu sezonu kapatarak beşinci kez Tur galibiyeti için mücadele etme fırsatını kaçırmıştı. 34 yaşındaki Britanyalı bisikletçi son Tur galibiyetini ise 2017 yılında elde etti.

Froome’a Tur’u kazandıran bisiklet Pinarello Dogma F10, bir önceki modeli olan F8’den daha aero, daha sert ve biraz daha hafif olacak şekilde tasarlanmıştı.

Chris Froome’un dördüncü galibiyetini elde ettiği Dogma F10’a bakıldığında dikkati çeken ilk detay, Osymetric aynakolu oldu. 53/39 standart ölçülerin tercih edildiği aynakol, 11-28 dişli kombinasyonu ile tamamlandı.

Shimano Dura-Ace C40 jant ve Continental Competition Pro Ltd tubular lastiklerin tercih edildiği bisiklette Fizik sele kullanan Froome’un gidon, gidon boğazı, gidon bandı diğer tamamlayıcı ekipmanlar için seçimi Shimano’nun kendi markası olan Pro marka ürünler oldu.

Froome, zamana karşı etaplarında ise Bradley Wiggins’a benzer şekilde Pinarello’nun Bolide modelini kullandı.

Chris Froome Bolide’i; 58-48T aynakol, 11-28 ruble, 175 mm krank kolu ile kullandı. Sele boyunu zamana karşı etaplarında 79.6 mm olarak kullanan 1.86 boyundaki Britanyalı bisikletçi, yol yarışları için bu ölçüyü 1 mm yükselterek 79.7 mm olarak kullanıyor.

2016 & 2015 : Chris Froome (Team Sky) Pinarello Dogma F8

Britanyalı bisikletçi 2015 ve 2016 yıllarında Fransa Turu’nun galibi olduğunda Pinarello Dogma F8 kullanıyordu. O yıllarda yaban hayatın korunmasını destekleyen United for Wildlife’ın elçisi olduğu için bisikletin üzerinde Froome’a özel gergedan çıkartmaları yer alıyordu.

Froome Dogma F8’de de Osymetric aynakol kullandı. Shimano Dura-Ace grup setle yarışan Britanyalı, 11-28 ruble ile Tur’u tamamladı.

Güç verilerini Stage marka güç ölçer ile kayıt altına alan Froome, iki kez Tur galibiyeti elde ettiği hız makinesini Fizik Antares 00 sele, Continental Competition Pro Ltd tubular lastikler, Shimano’s Dura-Ace C50s jantlar ve yine Pro marka gidonla tamamladı. Ayrıca Froome yarış boyunca, tanesi 15g olan Elite Leggero marka karbon suluk kafeslerini kullandı.

2014: Vincenzo Nibali (Astana), Specialized S-Works Tarmac

İtalyan bisikletçi Vincenzo Nibali kariyerindeki ilk ve tek Fransa Turu galibiyetini 2014 yılında almıştı. “Köpekbalığı” lakaplı bisikletçiye özgü çizgiler barındıran S-Works Tarmac, Tur’daki Pinarello hakimiyetine kısa süreliğine de olsa bir ara vermişti.

Nibali’nin Fransa Tur’undaki tercihi Campagnolo’dan yanaydı. Campagnolo Super Record grup set ile yarışan İtalyan bisikletçinin bisikletinde FSA gidon boğazı ve Corima Viva jantlar kullanıldı.

Vincenzo Nibali on stage twenty of the 2014 Tour de France

Zamana karşı etaplarında yine S-Works’un Shiv TT bisikletini kullanan Nibali, o yılki 54 kilometrelik 20. etabı 47 km/h ortalama ve 01:08:19 süresiyle 4. sırada tamamlamıştı. Etabın kazananı ise 48 km/h ortalama ve 01:06:21 ile Tony Martin olmuştu.

2013: Chris Froome (Team Sky), Pinarello Dogma

Chris Froome’a kariyerinin ilk Tour de France zaferini kazandıran bisiklet, Dogma F8’ince bir önceki modeli olan Dogma 65.1 Think 2 olmuştu.

Dalgalı arka çatal ve maşaya sahip asimetrik tasarımı ile Dogma 65.1, Froome tarafından yine Osymetric aynakol, Fizik sele, Shimano Dura-Ace grup set ve Dura-Ace C50 jantlarla kullanılmıştı.

2012: Bradley Wiggins (Team Sky), Pinarello Dogma

Bradley Wiggins, 2012 yılında koştuğu Fransa Turu’nu markanın yeni Pinarello Dogma 65.2 ile tamamlamış ve kariyerinin ilk ve tek Tur galibiyetini elde etmişti.

İngiliz ekibi, Wiggins için de diğerlerine benzer şekilde Shimano Dura-Ace grup set kullandı fakat bu kez 11’li yerine 10’lu sistemi tercih ederek. Ancak yarışın Paris’teki finali için 11’li Di2 grup sete geçilmişti.

Wiggins’ın da Chris Froome’a benzer biçimde Tur boyunca tercihi Osymetric aynakol ve Fizik Arione seleden yana oldu.

2011: Cadel Evans (BMC Racing) BMC Teammachine SLR01

2015 yılında emekliliğini ilan eden Avustralyalı bisikletçi Cadel Evans, 2011 yılında aldığı Tur galibiyetini BMC Teammachine SLR01 ile elde etmişti.

Shimano Dura-Ace Di2 grup setin kullanıldığı bisiklette, SRM güç ölçer ile Speedplay Zero pedallar, Fizik Antares sele ile Continental lastik bulunuyordu. 42 cm genişliğindeki Easton gidon ile yarışan Evans’ın krank uzunluğu ise 172,5 mm olarak kayıtlara geçmişti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!