Bizimle iletişime geçin

Editoryal

CYCLIST TÜRKİYE’DE 2019

2019’da Cyclist Türkiye sayfalarında ağırladığımız en özel konukları sizler için derledik

Ocak 2019

Ayhan Sicimoğlu

2019’un ilk sayısında yeni yazı dizimizin ilk konuğu olarak Ayhan Sicimoğlu’nu ağırlamış, kendisi ile bisiklet üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirmiştik.

Şubat 2019

Peter Sagan

Cyclist Türkiye’nin sorularını yanıtlayarak Türk okurlarına özel bir röportaj veren bisikletin “yeni yüzü” Peter Sagan ile medya ilgisiyle nasıl başa çıktığını, takım arkadaşlığının önemini, tek günlük klasikleri kazanmak için nelerin gerekli olduğunu, Türkiye’de katıldığı yarışı ve çok daha fazlası konuşmuştuk.

Sagan’ın Şubat 2019 sayımızda yayımlanan röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Wilco van Herpen

Ünlülerle bisiklet üzerine keyifli sohbetler gerçekleştirdiğimiz yazı dizimizin ikinci bölümünde bu kez, “Wilco’nun Karavanı”yla hayatımıza giren Wilco van Herpen’i ağırlamış; kendisiyle  Hollanda’yı, Türkiye’yi ve elbette bisikleti konuşmuştuk.

Mart 2019

Hülya Koç

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladığımız Mart 2019 sayımızda, dergi içeriğinde bolca kadın bisikletçiyi ağırlamış, herbirinin bisiklet etrafında şekillenen birbirinden özel ve ilginç hikayelerine yer vermiştik.

Elbette konuklarımızdan biri de tüm engellere rağmen bisikletiyle dünyayı yeniden keşfeden, pek çok kadına ilham kaynağı olan Hülya Koç olmuştu. Seçil Öznur Yakan’ın Londra’da gerçekleştirdiği özel röportajda, Hülya Koç ile bisikleti, bisikletli kadın olmayı, kitaplarını ve çok daha fazlasını konuşmuştuk.

Nisan 2019

Joop Zoetemelk

“1967 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yurt dışında koştuğum ilk yarıştı ve yarışın ilk dağlık etabında ileride neler yapabileceğimin farkına vardım.”

Eski Fransa Turu şampiyonu Joop Zoetemelk’in gönlünde Türkiye Turu’nun özel bir yeri var. Türkiye Turu yalnızca Zoetemelk’in ilk kez yurt dışına çıkmak için uçağa bindiği yarış değil, aynı zamanda dağlardaki potansiyelini ilk defa keşfettiği de yarış. Fransa Turu’nda 10 etap kazanmış Zoetemelk yeteneğini Hollanda’nın düz yollarında zaten ispatlamıştı; buna karşılık Türkiye Turu’nun 8’inci etabında acımasız bir tırmanış yeteneğine
sahip olduğunu keşfetti.

Efsanevi bisikletçi Joop Zoetemelk ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, o dönemdeki Türkiye Turu’nu, Türkiye ile ilgili anılarını ve çok daha fazlasını konuşmuştuk.

Rıfat Çalışkan

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sebebiyle Tur’a özel yayımladığımız Nisan 2019 sayısında hem yepyeni bir yazı dizisi olarak Nostalji bölümümüzün startını vermiş hem de bu kapsamda Türk bisikletinin efsane ismi Rıfat Çalışkan’ı ilk kez sayfalarımıza konuk etmiştik.

Başardıklarıyla Türk bisikletinde ilklere imza atan Rıfat Çalışkan’ı eşi ve çocuklarından dinlemiş, her şeyin ötesinde bir eş ve bir baba olan Çalışkan’ın bambaşka anılarına şahitlik etmiştik.

Mayıs 2019

Nilay Örnek

Gazeteci, televizyon programcısı, yazar ama her şeyden önce meraklı biri. Mayıs 2019 sayısı için bir araya geldiğimiz Nilay Örnek, çok isteyip de sahip olamadığı BMX bisikleti, bisiklet deyince aklında ilk nelerin çağrışım yaptığını, sağlıklı menüleriyle öne çıkan restoran önerilerini ve çok daha fazlasını anlatmıştı.

Fernando Gaviria Rendon

“Şu anda yol bisikletine odaklanmış durumdayım. Hedeflerim var ve onları gerçekleştirmek istiyorum”

Mayıs sayısında Nilay Örnek ile birlikte dünya klasmanında iki sporcuyu da sayfalarımızda ağırlamıştık. Bunlardan biri Kolombiyalı sprinter Fernando Gaviria Rendon idi.

Gaviria’nın Türk okurlarına özel röportajını Berkem Ceylan, Cyclist Türkiye okurları için gerçekleştirmişti.

Domenico Pozzovivo

“Dağlar kendimi en rahat ve rakiplerimle eşit olduğumu hissettiğim yer!”

Policoro Piresi, Wikipozzo, Dr. Pozzovivo… Mayıs sayısında konuk ettiğimiz deneyimli İtalyan bisikletçinin lakaplarının ardında yatan hikayeyi Erman Öner, Domenico Pozzovivo’nun kendinden dinlemişti.

Haziran 2019

Bedri Sakarya

“Türkiye şampiyonu olunca o dönem bisiklet şubesi olan Galatasaray’a transfer oldum. Beden Terbiyesi’nde Ulvi Yanal vardı, aynı zamanda Galatasaray yönetimindeydi; hem onun hem de Türkan Şoray’ın sevgilisi Rüçhan Adlı vesilesiyle takıma girdim ve iki sene boyunca Galatasaray adına yarış koştum.”

Nostalji bölümümüzde Haziran ayında Aydan Çelik ve Erman Öner, eski milli pedalın evine konuk olmuş ve kendisinden iki teker adanmış yaşamına dair çok özel anıları dinlemişti.

Bedri Sakarya ile gerçekleştirdiğimiz özel söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Temmuz 2019

Alberto Contador

Bacaklarımdaki son enerjiyi tüketene kadar sürerim. Bisiklet beni dünyadan uzaklaştırıyor, iki teker hem icra ettiğim spor hem de tüm hayatım”  

16 yıllık profesyonel kariyeri boyunca Alberto Contador, daha önce hiçbir dansçının etmediği şekilde sele üzerinde dans etti. O dans ettikçe ise dağlar dize geldi.

Erman Öner, eski İspanyol bisikletçiyle Fransa Turu özel sayısında Türk okurları için gerçekleştirdiği söyleşide emeklilik yaşamını, “Silahşör” lakabının nereden geldiğini ve dize getirdiği tırmanışları konuşmuştu.

Alberto Contador’un özel söyleşisine buradan ulaşabilirsiniz.

Erdil Yaşaroğlu

Ünlü sohbetlerimize Temmuz ayında ünlü mizahçı Erdil Yaşaroğlu ile devam etmiş, konu bisiklet ve mizah olunca oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirmiştik.

Erman Öner’in Yaşaroğlu ile gerçekleştirdiği özel röportajda sevilen mizahçının ilk bisikletini, bisikletin hayatına kattıklarını ve çok daha fazlasını konuşmuştuk.

Ağustos 2019

Barış Kuyucu

Televizyon ekranları önünde uzun yıllar spor programları sunan, Türkiye Basketbol Federasyonu Medya ve İletişim Direktörü Barış Kuyucu, aynı zamanda koyu bir bisiklet tutkunu.

Kuyucu ile Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz ve çocukluğundan başlayan bisiklet sohbetimizin durakları arasında işe gidiş geliş serüveni, katlanır bisikleti Brompton ve elbette yemekler vardı.

Erol Küçükbakırcı

“24 Temmuz’da İstinye parkurunda 42 kişinin katılımıyla yapılan 130 kilometrelik yol yarışında ise Torku Şekersporlu Erol Küçükbakırcı ülkemize ilk kez Balkan Şampiyonluğu kazandıran sporcu oluyordu.”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, döneminin en önemli bisikletçilerinden biriydi.

Ağustos sayımızın Nostalji bölümünde bir araya geldiğimiz sprintleriyle ünlü Erol Küçükbakırcı’nın spor yaşantısına ve sonrasına konuk olmuştuk.

Eylül 2019

Coşkun Aral

“Kavşağa gelindiğinde bir hızlanan toplum var bir de duran.“

Savaş fotoğrafçısı, gezgin, maceracı, belgesel yapımcısı… Aydan Çelik, Eylül sayısı için gerçekleştiği özel röportajda Çoşkun Aral’dan yıllar sonra Siirt’te niçin bisiklete bindiğini, iki tekerin hayatını nasıl kurtardığını ve bisikletle ilgili en büyük hayalini dinledi.

Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile İzmir’de bisikletin günlük yaşamdaki yerini ve turizm açısından önemini konuştuğumuz özel söyleşimizin durakları arasında belediyenin bisiklete dair gelecek projeleri ve Soyer’in Alpler’de iki teker üzerindeki maceraları da vardı. 

Ekim 2019

Taner Birsel

“Sinemada bisiklet, iyilerin, âşıkların, emekçilerin yol arkadaşı…”

Aydan Çelik’in oyuncu kimliğiyle tanıdığımız, Türk tiyatro ve sinemasının en klas oyuncularından, güzel ağabey Taner Birsel’le gerçekleştirdiği söyleşide Birsel ile bisiklet tutkusuna giden yolları ve elbette bisikleti konuşmuştuk.

Kasım 2019

Ünal Tolun

“1950’lerde Ankara’da çok bisiklet kullanılırdı. Bizim Atatürk   Lisesi’ne 700/800 civarında öğrenci bisikletle gelirdi. Hatta bir gün Nallıhan’a  bisikletlerle gittik. Sabah sekizde yola çıktık. Yarımız  Mamak’a gelmişken  diğer yarımız Sıhhiye’deydi”

Ünal Tolun’un sporcu ve yönetici olarak emek verdiği 67 yıllık bisiklet hayatı, sadece bisikletin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin de bir özeti…

Aydan Çelik, Kasım sayısındaki Nostalji bölümü için gerçekleştirdiği özel söyleşide eski milli pedal Ünal Tolun ile 1920’de kurulan ilk mecliste kâtip olan babasının hikâyesinden başlayarak bir yüzyıllık yol kat etmiş; bir asırlık yolculuğu Cyclist Türkiye sayfalarına taşımıştı.

Aralık 2019

Yahya Dai

Sahip olduğum ilk bisiklet Pinokyo’ya kilometre saati taktım, dinamo ekledim. Halen aldığım bisikletlerde bu tür değişiklikler yapmaya bayılırım.”

Yılın son sayısında ise konuğumuz yine nostaljik bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz müzisyen ve bisikletçi Yahya Dai idi.

Aydan Çelik, sanatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve hayatı boyunca bağlandığı iki şeyden, müzik ve bisikletten hiç vazgeçmeyen Yahya Dai ile ruble sesinden saksafon sesine uzanan melodik ve bir o kadar da keyifli bir sohbet gerçekleştirmişti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!