Bizimle iletişime geçin

Profiller

SZYMON REKITA

Geçtiğimiz yılın Tour of Antalya şampiyonu Polonyalı bisikletçi Szymon Rekita ile Tour of Antalya’yı, zorlu Termessos etabını ve Polonya bisikletini konuştuk

Röportaj Özge Seçkin Fotoğraf Brian Hodes, Tarık Gül

Cyclist Türkiye: Bisiklet sporuna nasıl başladın?

Szymon Rekita: 14 yıl önce başladım bisiklete. Okulumda düzenlenen bir organizasyon vardı ve ilk antrenörüm, benim bu organizasyona katılmamı istediğini söyledi ve ben de böylece denemeye karar verdim. Herhangi bir başarı beklentim yoktu, sadece denemek istiyordum fakat başarılar oldukça erken geldi.

Sonrasında ise büyük bir aile gibi gördüğüm çok güzel bir arkadaş grubuna sahip olmam ve onların da beni desteklemeleri sayesinde devam etmeye karar verdim ve antrenmanlara başladım. Başlamama ve bugünkü şekliyle devam etmeme sebep olan şey ve motivasyon kaynağımın temel dayanağı buydu diyebilirim.

Cyc: Yarıştığın ilk bisikletini hatırlıyor musun?

SR: Kulübüm, Polonya’daki diğer kulüplerle karşılaştırıldığında büyük bir kulüp değildi. Bu yüzden bütçe anlamında büyük bütçelere sahip de değildik. İlk bisikletim, vites ve fren kolları çelik olan gerçekten eski bir bisikletti. Şunu hatırlıyorum; ekipmanlarımız öyle eskiydi ki yeni bir jant seti veya kadro için daha iyisini hak ettiğimizi göstermek için yarışlarda sürekli canla başla savaşmak durumunda kalırdık.

Cyc: Sence elit seviyede bisikletçi olmanın en iyi ve en zor yanı nedir?

SR: Sanıyorum bisiklete biniyor olmanın bize kattığı en iyi şeyler hayat hakkında çok fazla şey öğrenmek, sabırlı olmak ve hedeflere ulaşmak için çok çalışmak olmalı. Hiçbir şeyin kolayca elde edilemeyeceğini, mutlaka kendinden bir şeyler vermek, bir şeylerden feragat etmek gerektiğini öğretiyor.

Öte yandan bu tarz bir yaşam, zihinsel anlamda oldukça zordur. Üstelik kariyerinizin geleceği için gerçekten şansa ihtiyacınız var ve kariyeriniz boyunca doğru insanlarla yola devam etmeniz gerekiyor.

Cyc: Bisiklet dışında Szymon Rekita neler yapar?

SR: Tam zamanlı bir bisikletçiyim! Bu yüzden özel hayatıma ayıracağım çok zamanım yok. Ama son zamanlarda derslerime yoğunlaşmaya da başladım. Çünkü gelecekte ne olacağını asla bilemezsiniz.

Cyc: Geçen yıl ikinci kez Tour of Antalya’da yarıştın. Öncelikle bir yarış olarak Tour of Antalya’yı nasıl buldun?

SR: Tour of Antalya, güzel bir ülkede gerçekleşen gerçekten güzel ve çok iyi organize edilmiş bir yarış. Böyle büyük ve mükemmel bir organizasyonun bir parçası olmak harika.

Cyc: Geçen yıl Tour’un en zor etabı olan Termessos etabını kazandın. Pek çok bisikletçinin güçlükle tamamladığı üçüncü etap hakkında neler söylemek istersin? Aklında neler kaldı o günle ilgili?

SR: Yarışın üçüncü günündeki Termessos etabı aslında turun belirleyici etabıydı ve bu benim için iyi bir şeydi. Çünkü bu gibi etaplı yarışlarda genellikle günden güne daha iyi ve güçlü hissederim. O gün de böyle oldu ve zaten etap öncesinde de önde başlamak ve yerimizi korumaya yönelik bir strateji uygulama kararı almıştık.

Bu taktik sayesinde son tırmanışa kadar ön grupta kalmayı başardık. Son kilometrelerdeyse gruptaki sayıyı düşürmek istedim ama kimse beni takip etmek istemedi. Ben de bu yüzden takım arkadaşlarımın çıkardığı harika işi güzel sonlandırmak için elimden gelenin en iyisini yaptım ve zirveye varıncaya dek durmadım.

Cyc: Takımın Leopard Pro Cycling, geçen yıl takım klasmanında da Tour of Antalya’nın kazananı oldu. Takımla ilgili neler söylemek istersin? Nasıl bir atmosfer var takım içerisinde?

SR: Takımım Leopard’da yeniden büyük bir aile gibi hissediyorum. Personelimizden ekip yöneticimize ve sponsorlarımıza kadar herkes bizi çok iyi destekliyor ama elbette her şeyden önce hepimiz çok iyi arkadaşız.

Cyc: MvDP ile birlikte yarıştın. Rakip olarak MvDP’yle ilgili neler söylemek istersin? Onunla yarışmak nasıl bir his?

SR: Start listesinde Mathieu van der Poel gibi isimlerin yer alması öncelikle yarışın kalitesini belirliyor. Birçok bisikletçi için dünyanın en iyi isimleriyle rekabet edebilmek, yüksek seviyeli bir pelotonda kendini gösterebilmek adına büyük şanstır. Fakat elbette yarış anında, burada kim var diye düşünmüyor, yalnızca işime odaklanıp elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Cyc: Diğer Polonyalı bisikletçilerle iletişimin nasıl ve Polonya bisikleti üzerine neler söylemek istersin?

SR: Polonya’da bisiklet sporu birkaç yıl öncesine göre şu an çok daha iyi bir seviyede. Polonya’nın tek WorldTour takımı CCC ve geliştirme ekibi CCC Development Team bunda büyük etken. Bu sayede bisiklete yeni başlayan gençlerin, kariyerlerinin devamında biraz daha şans elde etmek adına başka ülkelere gitmeyi beklemelerine de gerek kalmıyor.

Cyc: Tour of Antalya galibiyetin kariyer planlarını nasıl etkiledi? Neler değişti?

SR: Hem benim hem de takımımın geçen yılki Tour of Antalya zaferi, bizleri çok memnun etti ve güven de verdi aynı zamanda. Dürüst olmak gerekirse bu zafer, kişisel olarak benim için bundan fazlası değildi. Sezon boyunca bunun haricinde de farklı iyi sonuçlar elde ettim ancak bunlar, en büyük hayalim olan profesyonel kıta takımı veya bir WorldTour takımında yarışabilmem için yeterli değildi elbette.

Cyc: Son olarak, bu sezon planların neler? Yarış takviminde neler var?

SR: Mallorca’daki antrenman kampıın ardından sezon açılışını yeniden Antalya Turu ile yapacağım. Bundan dolayı çok mutluyum, çünkü son iki yıldır çok güzel anılarla ayrıldım buradan.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

1 Yorum

1 yorum

  1. Pingback: 2020 TOUR OF ANTALYA | ÜÇÜNCÜ GÜNÜN ÖNE ÇIKAN İSİMLERİ - Cyclist Türkiye

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | BİSİKLETİNİZLE KEYİFLİ BİR HAFTA SONU GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK İPUÇLARI

Editoryal

LUKASZ PÖSTLBERGER ARI SOKMASI YÜZÜNDEN ABANDONE OLDU

Haberler

AKILLI BİSİKLET SİSTEMİNE ZARAR VERENLER HAKKINDA YASAL İŞLEM

Haberler

HER ŞEYİ KARARINCA YAPMANIN FAYDASI

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!