Bizimle iletişime geçin

Profiller

ÖZEL RÖPORTAJ | AZİZE BEKAR

Belçika kulübü ASFRA Flanders Racing’e imza atan 18 yaşındaki Alanyalı sporcu, koronavirüs sebebiyle hayallerini ertelemek zorunda kaldı

Röportaj SERKAN ÜNLÜ

Alanya’da 13 yaşında bisiklet sporuna başlayan Azize Bekar, 5 yıl içerisinde ulaştığı başarılarla dikkatleri üzerine çekti ve henüz 18 yaşında bir Avrupa bisiklet kulübüne transfer oldu. 2016 Türkiye Şampiyonası’nda hem dağ hem yol yarışmalarında kategorisinde şampiyon olan Azize Bekar’a yurt dışı yolu açıldı.

Bisiklet Ülkesi Belçika’ya

Avrupa’nın en eski bisiklet yarışlarından biri olan Tour of Flanders’in koşulduğu Belçika’dan bir kulüp Azize Bekar’ı bulup imzayı attırdı. Şubat ayında ASFRA Flanders Racing’in kadrosuna kattığı genç Türk sporcu, koronavirüs tehlikesi sonrası uluslararası yarışlarda Belçika takımının formasıyla Türkiye’yi temsil etmek için sabırsızlanıyor. 

*ASFRA Flanders Racing takımıyla anlaştın, ancak bir ay sonra tüm dünyada korona salgını yaşanmaya başladı. Sen neredeydin, yeni takımınla hiç çalışma şansın oldu mu?

Takımımla beraber Antalya Okurcalar’da bir haftalık çalışma fırsatımız oldu. Gazipaşa’da ve Alanya Dim Çayı parkurunda birlikte start aldık. Son yarışım Manavgat-Velo Side Stage Race’te yeni takımım Asfra Racing Team adına yarışmıştım. Virüs etkisini yitirip yarış takvimi açıklandığında tekrar takımımla bir araya geleceğiz.

*Şu an eğitimini sürdürdüğün Antalya’dasın. Çalışmalarına nasıl devam ediyorsun?

Karantina döneminde dışarı olmak çok riskli. Zaten 18 yaşında olduğum için sokağa çıkmam da yasak. Artık daha çok evde antrenman yapmaya çalışıyorum. Hafta sonları sürmek biz bisiklet sporcuları büyük fırsattı ama şimdilik bundan da mahrumuz. Şu aşamada önemli olan evde kalıp canını ortaya koyan sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmak. Şimdilik trainerda bisiklet sürüyorum. Normalde günde 60 km bisiklet kullanıyordum. Dayanıklılık idmanlarımda 100 kilometreye çıktığım da oluyor.   

Bisiklet Sürmek Benim Meditasyonum

 *Üst düzey performans gerektiren dallarda mücadele eden sporcuları evde tutmak zor. Sen en çok nerede pedal çevirmeyi özledin?

Takımımdan ayrı oluşum beni etkilemiyor değil. Fakat elimden geldiğince disiplinli bir şekilde çalışmalarımı sürdürüyorum. Uzun sürüşleri çok özledim. Tek başıma olduğum için daha çok orman yollarını, trafikten uzak yerleri tercih ediyorum. Yokuş çıkarak manzara izlemek, benim meditasyon şeklimdir.

Olimpiyat Bambaşka Bir Heyecan

*Ülkemizi 2024 Olimpiyatlarında temsil etmen bekleniyor. Olimpiyatlar nasıl bir heyecan veriyor?

Her sporcunun hedefi olan “olimpiyat” elbette ki uzun vadede benim de hedeflerim arasında. 2024 Olimpiyatlarına gidebilmek için sadece bisiklet sürmek yetmiyor. Bisikleti yaşam tarzı haline getirmek ve buna yönelik çalışmalar yapmak gerekiyor. Olimpiyat kotasına girebilmek için sürekli start alıp puan toplamak gerekli ve bu benim için en heyecanlı kısım. 

*Küçük kızlar genelde yüzme, voleybol, bale gibi etkinliklere yönlendirilir. Senin bisiklet gibi zorlu bir spora başlaman nasıl oldu, nasıl tepkiler aldın?

Ben anne ve babamın ayrılması sonucu bu spora yönlendirildim. Tamamen sorunlardan uzaklaşıp, kendime uğraşacak bir şey bulabilmek adına. Bisiklet sporundan önce atletizmle ilgileniyordum ve her zaman yaptığım işten keyif almaya bakan bir sporcu oldum. Bana göre başarıdan önce gelen kriterler arasında keyif almak var. Eğer işinizi severek yaparsanız başarı zaten kendiliğinden geliyor. Antrenman sabahına uyandığımda tüm sorunlarımı bisiklete bindiğimde unutmak zorundayım. Çünkü işim çevirmek ve bundan haz duymak.

*Alışılmışın dışında hem yol hem dağ bisikletinde başarılı oluyorsun. Dağ bisikleti oldukça zor bir alan. Antrenmanlarında ‘yeter artık’ diyerek vazgeçme aşamasına gelmedin mi?

Antrenman programımın dışına çıktığım günler elbette ki oldu. Çünkü insanlar kodlanan robotlar değildir. O gün kendimi yorgun hissediyorsam antrenman içeriğini yarı yarıya azaltırım. Eğer bunu yapmazsam bütün bir hafta yorgun olurum. Diğer bir konu olarak haftanın en önemli antrenmanına odaklanırım ve hakkıyla o antrenmanı tamamlarım. Antrenman sonu yorgunluğum, yarış bitimindeki pişmanlığımdan iyidir.

*Bisiklet üstündeyken başına gelen en beklenmedik şey neydi?

Antrenman esnasında başıma gelen en ilginç olay yol kenarında bekleyen bir tavuğun tam yanından geçeceğim esnada uçarak üstüme atlamasıydı. O günden beri tavuklar benim için çılgın hayvanlardır diyebilirim. 

*Nasıl keşfedildin?
Atatürk Halk Koşusu sonrasında elde ettiğim derece ile keşfedildim ve bisiklet sporu ile tanışmış oldum. Temelim sağlam olduğu içinde çok çabuk uyum sağladım.

Akdeniz Tam Bir Bisiklet Coğrafyası

“Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun rotası değişikliğe gidip Antalya turdan çıkınca çok üzülmüştüm. Ancak bu seneki Türkiye Bisiklet Turu’nun rotasında korona virüsü sebebiyle değişikliğe gidileceği ve Akdeniz’in yeniden dahil edileceği konuşuluyormuş. Buna çok sevindiğimi söylemeliyim. Çünkü Antalya özelinde Akdeniz, dünyadan bir çok önemli bisiklet kulübünün kamp yapmak için geldiği bir bölge. Yeniden tura kazandırılması bence çok önemli.” 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!